LUXRA PRAHA dbá na osvětlení kuchyně, které je nedílnou součástí její funkčnosti, díky kvalitnímu osvětlení se celá kuchyň stane mnohem přehlednější. Pokud při návrhu kuchyně nepřiřadíme problematice osvětlení dostatečně vysokou prioritu, může nás to později velice mrzet.
Na osvětlení je potřeba myslet již při návrhu nové či rekonstrukce starší kuchyně. Je nezbytné splňovat dvě základní podmínky: abychom při práci dobře viděli a aby svítidla byla bezpečná. Zatím co ve světlé kuchyni stačí používat světlo až večer, v tmavé kuchyni je potřeba svítit už během dne. Záleží také na tom, je-li kuchyň situovaná na východní nebo západní stranu. Neméně důležité je uvědomit si, zda před kuchyňským oknem rostou vysoké stromy, na oknech jsou žaluzie nebo rolety, na parapetech truhlíky s vyšší zelení a podle toho zvolit intenzitu osvětlení celé kuchyně.
Při osvětlení pracovní plochy zdaleka nestačí stropní svítidla. Vhodným řešením bývá umístění zdrojů na spodní straně horních skříněk kuchyňské linky, tak aby nesvítily do očí. V úvahu přicházejí i různě nasměrovaná bodová světla připevněná například na horní desce kuchyňské linky nebo na zdi. Takovéto bodové osvětlení poskytuje dostatečný komfort při práci v kuchyni a z estetického hlediska působí velice příjemně. Nabízí se také různé nerezové jehlany na dotykové ovládání, které rovnoměrně osvětlují celou pracovní plochu a neoslňují oči. Nad varnou deskou může dostatek světla zajistit digestoř s osvětlením.
Z dalších možností, lze doporučit lineární zářivky, plochá halogenová svítidla nebo různé závěsné lampy. Kombinací různých zdrojů světla lze vytvořit bezpečné a zdravé prostředí na práci i na vaření.
Kompaktní zářivka s elektronickým předřadníkem je pro domácnost nejefektivnějším zdrojem umělého osvětlení. Kompaktní zářivky fungují na principu elektrického výboje v parách rtuti, při němž vzniká ultrafialové záření, které je ve vrstvě lumifloru na vnitřní stěně trubice přeměněno na světlo. V porovnání s klasickou žárovkou je kompaktní zářivka čtyři až pětkrát účinnější, dochází tak až k 80% úspoře elektrické energie. Elektrický předřadník zajišťuje, aby nedocházelo k nežádoucímu problikávání zářivky. Také zvyšuje životnost zářivky v závislosti na častém vypínání a zapínání. Životnost je výrobci zpravidla udávána v rozmezí 6 až 15 tisíc hodin, v praxi ale počítejte s hodnotami o něco málo menšími. Nevýhodou kompaktních zářivek je pomalejší náběh na plný světelný výkon. U typů s označením ELI (zelený list se zástrčkou) je náběh zářivky na 75% garantován do 100 sekund. Při výběru zářivek musíme počítat s většími rozměry, ovšem v dnešní době již existují zářivky např. stočené do spirály nebo hruškovitého tvaru podobného žárovce, které můžeme díky standardnímu závitu zašroubovat téměř kamkoliv. Při nákupu zářivky nás možná zarazí vyšší pořizovací cena, která se ale v porovnání nízké spotřeby a dlouhé životnosti velmi brzy vrátí.