U nás v LUXRA PRAHA není předsíň jen opomíjenou a zanedbávanou částí domácností. Přestože si to nechceme přiznat, je nedílnou součástí každého domu či bytu. Předsíň nás totiž každý den vítá a vyprovází při odchodu z domova. Je tedy vizitkou domácnosti, která ihned po vstupu prozradí mnohé o jejích obyvatelích.
Prostory předsíně jsou tím prvním, co člověk při vstupu do domu uvidí. Měly by tedy budit dobrý dojem. Předsíň splňuje svým majitelům mnoho funkcí. Slouží k oblékání kabátů, přezouvání, ukládání sezónních věcí nebo jako přijímací salón. Navíc v mnoha domácnostech předsíňová chodba propojuje ostatní místnosti a stává se tak klíčovým komunikačním uzlem bytu. Proto je třeba i na malém prostoru vybudovat účelnou a pohodlnou místnost.
Od podlahy
Při zařizování předsíně je třeba postupovat s rozmyslem a ideálně začít od podlahy. Předsíň je přechodným místem mezi venkovními prostory a vlastním obydlím. Je tedy nejnamáhanější místností z celého domu. Běžné venkovní nečistoty jako bláto, písek, sníh i prach ulpívají na botách a poté se usazují na podlaze v předsíni. Do prostor předsíně je vhodné volit povrchy, které jsou vysoce odolné a snadno udržovatelné. Nejpoužívanější podlahovou krytinou jsou dlaždice nebo tvrzené linoleum, které mají všechny potřebné vlastnosti. Výhodou je také protiskluzová úprava. Velice příjemné i praktické je podlahové topení, jež je určeno pouze pod dlaždice. Díky topení mokré loužičky na podlaze rychleji uschnou a navíc vás doma i v nejsychravějších dnech přivítá teplá podlaha. Zcela nevhodné pro předsíň je umístění celoplošného koberce a parket. Pokud přece jen zvolíte variantu koberce, pořiďte si ty odolnější z přírodních materiálů, například z juty či kokosových vláken. Koberce vybírejte výhradně kusové, které se jednoduše vysají nebo vyklepou. V případě, že se ve vaší předsíni nacházejí parkety, opatřete je speciálním lakem, který zvýší jejich odolnost proti mechanickému poškození. U podlahy vždy volte tmavé a tlumené barvy, na kterých nejsou nečistoty vidět na první pohled.
Skříně
Dominantou předsíní zpravidla bývají úložné prostory, a to v podobě předsíňových stěn nebo vestavěných skříní na míru. Současný trh nabízí široké množství komponentů pro předsíňové stěny, které pak můžeme skládat přesně podle našich představ a podle rozměrů místnosti. Je možné vybírat z mnoha variant. Stěny a skříně jsou prodávány uzavřené, s otevřeným věšákem, s vestavěným zrcadlem nebo pohodlným sedátkem na přezouvání. Do malých prostor se hodí sklopná sedátka, která výrazně šetří místo. Předsíňové stěny volíme nejlépe ze světlého dřeva, které prostorám stísněné předsíně neubírá na rozměrech. Nákladnější variantou jsou vestavěné skříně na míru, jejichž výhodou je využití celé plochy stěny až ke stropu. Horní police skříní jsou tak ideální pro ukládání sezonních věcí, které právě nejsou potřeba. Vnitřní uspořádání skříní přizpůsobí výrobci přesně dle našich potřeb. Je pouze na nás, zda preferujeme policové systémy, pojízdné zásuvky nebo volné zavěšení oděvů. Ideální jsou vestavěné skříně s celoplošným zrcadlem, které úzký prostor předsíně opticky zvětší.
Botník
Nejdůležitější součástí předsíně je praktický botník, který skryje všechnu obuv, jež by se jinak nevzhledně povalovala na zemi. Botníky jsou na trhu nabízeny buď samostatné, nebo zakomponované do předsíňových stěn. Nejoblíbenější jsou výklopné botníky, které šetří prostor a nabízejí snadný přístup ke každému páru bot. U skříňových botníků je nevýhodou prostor nutný k otevírání dvířek. Navíc by měl být botník dobře odvětraný, aby odváděl pachy z obuvi. Nezapomeňte zkontrolovat hloubku botníku, aby se do něj vešly i boty nadměrných velikostí. Při diagonálním ukládání by totiž zabraly příliš mnoho místa. Běžná hloubka botníku se pohybuje okolo 40 centimetrů. Nízké botníky mohou sloužit také jako sedací prostor při přezouvání, který ocení zvláště děti a senioři. K přezouvání bot se doporučuje výška asi 40 centimetrů od země. V blízkosti botníku je praktické umístit kovový rošt nebo rohož, na kterou bude možné odkládat špinavou a mokrou obuv před jejím uložením do skříněk.
Věšáky
V prostorách předsíně by měl být dostatek háčků na pověšení kabátů všech členů rodiny. Do malých předsíní jsou ideálním řešením věšáky zabudované do skříní či předsíňových stěn nebo závěsné věšáky. Jestliže máte věšák umístěný přímo na stěně, vymalujte zeď omyvatelnou barvou. Zamezíte tím nepříjemným šmouhám na kabátech. Máte-li malou předsíň, v níž většinu prostoru zabírá elektrická skříň, která musí být samozřejmě neustále přístupná, nechte si na elektroměr vyrobit posuvný panel s věšáky. Pokud máte v rodině i malé děti, myslete na háčky umístěné níže, na které i ony snadno dosáhnou. V případě že jste fanoušky klasických kulatých věšáků, uvědomte si, že v malých předsíních jsou spíše překážkou. Solitérní věšák je vhodný do prostorných hal, kde vhodně rozděluje prostor.
Předsíňové doplňky
Aby předsíň nebyla jen strohým vstupním místem, je dobré ji doladit doplňky. K nutnostem patří zrcadlo, které nám před odchodem umožní překontrolovat vzhled. Do úzké předsíně jsou nejvhodnější zrcadla zabudovaná do vestavěných skříní či předsíňových stěn, kusová zrcadla se lépe hodí do větších místností. Je důležité zajistit minimálně 55 centimetrový odstup od zrcadla, abyste se mohli dobře prohlédnout. V předsíni také oceníte praktický stojan na deštníky nebo skříňku na klíče. Pokud máte v předsíni dostatek místa, určitě do jejích prostor umístěte malý stolek s křesílky. Můžete u něho vyřídit návštěvy, které nechcete pouštět až do bytu. Předsíň je také skvělým místem pro pelíšek vašeho čtyřnohého miláčka. Pokud máte kočičku, která se ráda toulá, můžete jí do vstupních dveří instalovat praktická dvířka. V předsíni nezapomínejte ani na výzdobu, nebojte se na stěny umístit příjemné obrázky nebo originální samolepící dekorace. Vytvoříte tak z předsíně plnohodnotnou součást vašeho domova.