V současné době jsou pracovny prostorem pro kancelářskou práci doma. Je vhodné mít klidný prostor nebo kout s pracovním stolem, počítačem a vhodným doplňkovým nábytkem pro ukládání šanonů a papírů.
Domácí pracovny ale nejsou využívány jen pro práci z domova. Věnujeme se v nich svým koníčkům a řešíme v nich domácí administrativu. Slouží jako pracovní zázemí prakticky všem členům rodiny. Starší děti v ní mohou dělat své úkoly, pokud k tomu potřebují počítač.
Dobře řešená pracovna má vytvořit příjemnou pohodu a poskytnout vhodné podmínky k potřebné koncentraci. Zároveň musí její dispozice respektovat vaše zdraví.
Správná ergonomie domácí pracovny
Výška stolu se má pohybovat kolem 70 cm, deska by neměla mít rozměry menší než 80 cm hloubky a 120 cm šířky. Miniaturní počítačové stolky nenabízejí dostatečný komfort, který nutně potřebujete při práci s počítačem. Stůl by měl být situován tak, aby na něj ze správné strany dopadalo denní světlo (u praváka z levé a u leváka z pravé strany) a sedící mohl zároveň prohlédnout celou místnost a měl přehled o situaci u vstupních dveří.
Správná židle k pracovnímu stolu by měla být pevnou oporou pro záda, bederní páteř, krk i ramena. Sezení v dokonalé poloze znamená vzpřímená záda, lokty i kolena ohnuté v úhlu 90 stupňů a chodidla opřená o zem nebo o podložku.
Při zařizování pracovny řešíme v rámci dispozicí také svítidla. Celkové stropní osvětlení musí být doplněno stolní lampou, která vrhá dostatečně silné světlo a nezpůsobuje stíny. Intenzitu světla si určete podle vlastní potřeby, některé práce vyžadují velmi silné světlo, jiným stačí světla méně. Obecně se pro práci doporučuje intenzita osvětlení v rozmezí 150 až 500 lx, přičemž hodnota 300 luxů zhruba odpovídá 60W žárovce ve vzdálenosti 50 - 60 cm s přidaným celkovým osvětlením.
Na rozdíl od veřejné kanceláře má mít domácí pracovna útulnou, přívětivou atmosféru. Zároveň má ale stimulovat k pracovním výkonům. Je pak důležité rozlišit, k jaké práci pracovna slouží. Jinak budeme zařizovat prostor pro vysoce profesionální práci a jinak prostor, kde jen používáme internet pro objednávky zboží, domácí účetnictví a řešení školních úkolů.
Důležitá v tomto smyslu pak bude práce s barvami a dekoracemi. Jejich volba je velmi subjektivní - někoho stimulují k práci výrazné teplé barvy, někdo naopak vyžaduje barevně sterilní prostředí, ve kterém převažuje bílá, případně černá nebo čokoládová a kov. Útulnou atmosféru podpoří barvy ve škále zelené, žluté a oranžové. Množství a typ dekorací je třeba volit citlivě, hranice mezi stimulací a rozptylováním je velice křehká.